W dniach 29.09.2011 – 01.10.2011 roku dwie uczennice z naszej szkoły: Ania Wierzbicka i Marysia Biernacka, razem z wychowawcą świetlicy – Joanną Kowalczyk uczestniczyły w Zielonej Szkole w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale.

Wyjazd ten był nagrodą ufundowaną przez Organizację Odzysku RECAL dla 15 najlepszych szkół w Polsce za propagowanie edukacji ekologicznej i udział w programie odzysku puszek aluminiowych „Szkolne Projekty Recyklingowe”.

Podczas pobytu zwiedziliśmy Zakład Pepsi Coli w Michrowie, fabrykę produkującą puszki aluminiowe do napojów firmy Ball Packaging Europe Radomsko i Centrum Recyklingu Organizacji S. A. RECAN.

W czasie wyjazdu zwiedzaliśmy bunkry z czasów II Wojny Światowej w miejscowości Konewka, a w Spale mieliśmy możliwość popływania w olimpijskim basenie oraz świetnie bawliśmy się w Parku Linowym Adrenalina oraz uczestniczyliśmy w grach i zabawach o charakterze ekologicznym.

Wróciliśmy uśmiechnięci, weseli i pełni zapału do uczestniczenia w następnych ekologicznych projektach, do udziału w których zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły.

Joanna Kowalczyk

 

20110930_026

więcej zdjęć w galerii

 

 

„ZIELONA SZKOŁA” FUNDACJI RECAL  29 WRZEŚNIA - 1 PAŹDZIERNIKA 2011 r.

Cel spotkania: nagroda połączona z aktywną edukacją dla najlepszych uczestników XV edycji programu „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” 2010/2011 Fundacji RECAL. Praktyczna prezentacja drogi życia aluminiowej puszki od produkcji
do recyklingu. Edukacja w terenie.

Liczba uczestników: łącznie 50 osób, w tym przedstawiciele 15 szkół (nauczyciel,
2 uczniów) i przedstawiciele Fundacji RECAL.

Ośrodek: Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale,
Al. Ignacego Mościckiego 6.

Organizator: Fundacja RECAL, ul. Mariensztat 8, 00-302 Warszawa 

P L A N   Z A J Ę Ć

29.09.2011 (czwartek)

Wymiana doświadczeń prezentacja działań uczestników

Programu „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” 2010/2011

11.00 wyjazd z Warszawy Sala Kongresowa od ul. Emilii Plater

12.00 zwiedzanie zakładu Pepsi Coli w Michrowie (napełnianie puszek)

15.00 obiad

16:00 prezentacje wyników osiągniętych przez przedstawicieli  szkół  uczestników  Zielonej Szkoły w programie edukacyjnym Fundacji RECAL w roku szkolnym 2010/2011, proszę o przygotowanie 5 minutowej prezentacji/wystąpienia.

19.00 kolacja

20.00 gry i zabawy o podłożu ekologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem recyklingu puszki połączone z zawodami sportowymi (konkurencje sportowe na basenie)

30.09.2011 (piątek)

„Droga puszki od produkcji do recyklingu”

7.30 śniadanie

8.00 wyjazd do Radomska

10.00 zwiedzanie fabryki produkującej aluminiowe puszki do napojów firmy Ball Packaging Europe Radomsko Sp. z o.o. w Radomsku i Centrum Recyklingu aluminiowych puszek po napojach „recan” Organizacja Odzysku S.A.

14.00 obiad

15.00 wycieczka do miejscowości Konewka zwiedzanie bunkrów z czasów II Wojny Światowej, zawody sportowe na zewnątrz - Park Linowy Adrenalina

19.00 kolacja

19.30 gry i zabawy edukacyjne o podłożu ekologicznym,

01.10.2011 (sobota)

Motywacja do dalszych działań

8.00 śniadanie

9.00 uroczyste podsumowanie Zielonej Szkoły i wręczenie dyplomów

10.00 wyjazd

14.00 przyjazd do Warszawy

 

Kilka Informacji o Spale

Spała, początkowo rezydencja przeznaczona tylko dla elit, obecnie swym niepowtarzalnym urokiem przyciąga ogromne rzesze turystów. Pierwsze wzmianki o Spale sięgają roku 1511 w bieżącym roku przypada więc 500 rocznica jej powstania. Ta maleńka, leżąca nad Pilicą przy ujściu rzeczki Gać, w samym sercu pierwotnej Puszczy Pilickiej osada, swój burzliwy rozwój zawdzięcza carowi Aleksandrowi III. Malownicze zakola Pilicy, dziewicze lasy i obfitość zwierzyny, skłoniły go do wybudowania tu, w roku 1886 rezydencji myśliwskiej. W jej centralnym punkcie, na pilickiej skarpie stanął pałacyk myśliwski, a wokół niego urządzono park w stylu angielskim. W pobliżu, wtopione w zieleń, powstały domy dla gości, personelu i służby, koszary kozackie, stajnie, wozownia, oranżeria oraz dwa hotele dla carskich gości: Savoy i Bristol. Wkrótce na Gaci uruchomiona została elektrownia oraz uruchomiono sieć wodno-kanalizacyjna z wieżą ciśnień i pompownią. W rezultacie na przełomie XIX i XX wieku powstał doskonale wpisany w otaczającą przyrodę zespół rezydencjonalny. Architektonicznie cały utrzymany był w jednolitym stylu określanym jako północnorosyjski z domami z czerwonej cegły i drewnianymi zdobieniami. Spałę ukochał również car Mikołaj II. Na urządzane z wielkim rozmachem łowy zapraszał wielu znamienitych gości - polował tu niemiecki cesarz Wilhelm II i perski szach Nasr-ed-Din.
W okresie międzywojennym została rezydencją rządową, która tak zauroczyła prezydenta Ignacego Mościckiego, że stała się jego ulubionym miejscem pracy i wypoczynku, gdzie mógł oddawać się swej ulubionej pasji jaką były polowania. Splendoru Spale dodawały doroczne uroczystości, których inicjatorem i mecenasem był sam Prezydent. Spała tętniła życiem, zaproszenie do "najpiękniejszej w Polsce leśniczówki" nobilitowało i mocno o nie zabiegano. Niepowtarzalny urok, magiczna atmosfera, niezwykła historia, od lat intryguje
i urzeka odwiedzających Spałę gości. Wprawdzie pałac - najpiękniejszy obiekt Spały spłonął po wojnie, ale w parku podziwiać można jej symbol i nieformalny herb - naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra. Przechadzający się uliczkami turysta odnaleźć może, pamiętające carskie czasy hotele: Rogacz, który zachował pierwotny wygląd elewacji i Dzik; 36-ścio metrową wieżę ciśnień z czerwonej cegły i przylegający do niej budynek administracyjny pałacu, a także położony w pobliżu mostu, pałacyk szwajcarski, dawną elektrownię, wozownię i oranżerię. Odnowione, przystosowane do nowych funkcji są godną wizytówka współczesnej Spały, zachęcają turystów i wczasowiczów rozlicznymi atrakcjami.